O nás

U příležitosti 30. výročí založení Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě vzniklo při Ústavu cizích jazyků metodické, kulturní a odborné centrum výuky cizích jazyků Pro Lingua.

Jeho hlavním posláním je posílení zájmu o studium jazyků, především o německý, italský a anglický jazyk, odborná podpora pedagogů, žáků a studentů škol všech stupňů formou pořádání přednášek a seminářů českých i zahraničních odborníků. 

Pro Lingua  naváže na aktivity, které zejména pro učitele a přátele německého jazyka pořádá Ústav cizích jazyků díky podpoře Ministerstva vnitra, Goethe Institutu Praha, DAAD a nakladatelství Hueber již řadu let – setkávání učitelů němčiny „Stammtisch“, promítání německých filmů „Filmclub“, soutěže ve čtení a dramatizaci německých textů „Wer wird Lese-Superstar“, soutěž „Witzige Texte“ a motivační akce pro žáky základních a středních škol z regionu „Deutsch ist super“ nebo spolupráce v rámci kampaně „Šprechtíme“. V neposlední řadě se Pro Lingua ujme organizování již tradiční akce „Lange Nacht der kurzen Texte“ určené příznivcům německého jazyka z řad studentů, pedagogů i široké veřejnosti.

Mezi aktivity nového centra bude také nadále patřit nejen pořádání vzdělávacích akcí, ale také pravidelných setkání učitelů cizích jazyků, filmový klub, dětský klub, soutěže a další motivační akce pro školy, ale také jednorázové konzultace včetně diagnostiky talentů. Díky podpoře vedení fakulty se tak nově naskýtá i možnost setkávat se se zájemci o cizí jazyk přímo na půdě Slezské univerzity v Opavě. 

Prostory, ve kterých se zájemci o německý jazyk mohou setkávat, byly nemodernější technikou, nábytkem, knihami a pomůckami vybaveny díky finančním darům Obecně prospěšné nadace Hermanna Niermanna se sídlem v Düsseldorfu (Gemeinnützige Hermann-Niermann-Stiftung) a Goethe Institutu v Praze (Goethe-Institut).

Eva Czechová

Adam Czech

Matěj Rychlý

Sabina Višnická